Home / آموزش بازاریابی و فروش / آمیزه بازاریابی (marketing mix)

آمیزه بازاریابی (marketing mix)

آمیزه بازاریابی (marketing mix)  مجموعه ایی از عوامل قابل کنترل بازاریابی می باشد که شرکت آن ها را در هم می آمیزد تا پاسخ گوی بازار هدف باشد یا می توانیم بگوییم آمیزه بازاریابی مجموعه همه کارهایی است که شرکت می تواند انجام دهد تا بر میزان تقاضا برای محصولاتش تاثیر بگذارد.

پروفسور ای.جروم مک کارتی (e.jerome maccarty) در میشیگان این عوامل قابل کنترل را تنها در چهار طبقه طراحی نمود که همگی آن ها با حرف p شروع می شوند و به چهار پی بازاریابی معروف شده اند (۴ps) :  محصول ( product ) ، قیمت (price ) ، مکان توزیع ( place ) ،ترویج و تبلیغ ( promotion )

محصول (product) : ترکیبی از (( کالا ها و خدماتی )) است که شرکت به بازار مورد نظر ارایه می کند. محصول تنها شامل کالاهای فیزیکی نمی شود بلکه هرچیزی که نیازی را برآورده سازی کند محصول نام دارد مثل خدمات ،فکر وایده.

قیمت (price) : مقدار پولی است که مشتری برای محصول باید بپردازد.

توزیع (place ) : فعالیت هایی که شرکت انجام می دهد تا محصول در دسترس مصرف کنندگان مورد نظر قرار بگیرد.

ترویج و تبلیغ (promotion ) : فعالیت های پیشبرد فروش مجموعه فعالیت هایی می باشد که شرکت برای ایجاد و پیشبرد محصول خود نزد بازار هدف انجام می دهد.

برنامه بازاریابی اثربخش تمام ارکان این آمیزه بازاریابی را به گونه ایی هم آهنگ در هم می آمیزد تا شرکت بتواند با عرضه ارزش به مشتریان هدف خود دست یابد.

 

به طور خلاصه آمیخته بازاریابی یا مارکتینگ میکس شامل عوامل و زیر قسمت های زیر می باشد :

محصول  : کیفیت،بسته بندی،ضمانتنامه،خدمات پس از فروش،نام تجاری،اندازه ها،سبک،رنگ،تنوع

قیمت : تعیین قیمت پایه،تخفیفات و فوق العاده ها

توزیع : کانال های توزیع،توزیع فیزیکی،انبار داری،پردازش سفارشات،اداره مواد،کنترل موجودی،حمل و نقل

ترویج و تبلیغ (ترفیع) : تبلیغات و آگهی ها،فروش حضوری،پیشبرد فروش،روابط عمومی،فروش مستقیم

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.