Home / بهبود زندگی / چگونه برای اجرای عادت ها انگیزه داشته باشیم؟

چگونه برای اجرای عادت ها انگیزه داشته باشیم؟

پیشرفت

اگر از من بپرسند یکی از بهترین سال های عمرت چه زمانی بوده است؟ من می گویم سالی که کنکور داشتم _ سالی که برای بسیاری از افراد سال پر استرسی هست _  من از یک روشی استفاده می کردم که باعث می شد هر روز با انگیزه بیشتری درس بخوانم.

من یک تابلو وایت برد داشتم و روی آن هر روزی که درس می خواندم می نوشتم .مثلا هر روز در پایان روز می نوشتم ریاضی ۲ ساعت، عربی ۱ ساعت و فیزیک ۱ ساعت.این وایت برد در اتاقم بود و همیشه مقابل چشمم قرار داشت .من سعی می کردم هر روز با خودم رقابت کنم و پیشرفت کنم. در آزمون های قلم چی ثبت نام کرده بودم و هر دو هفته یکبار آزمون می دادم.در هر بار کنکور آزمایشی سعی می کردم تراز و رتبه بهتری پیدا کنم و از خودم جلو بزنم.این گونه بود که نه تنها استرس نداشتم بلکه از این رقابت دایمی با خودم _ و نه با دیگران _ لذت می بردم.

پیشرفت کردن لذت بخش است و نشانه های دیداری مثل نمودار ها و یا تیک زدن ها باعث می شد شما شواهد کافی برای پیشرفت خود داشته باشید و این مسیر پیشرفت خود را ببینید.نشانه های دیداری به اشکال مختلفی می توانند ظاهر شوند مانند نموادر های میله ایی ، خانه های خالی برای تیک زدن ، نوار پیشرفت در دانلود یک نرم افزار  و …

چک لیست

چیزی که اندازه گیری نشود مدیریت نمی شود. رد یابی و ثبت عادت یک راه ساده برای سنجش این است که آیا فلان عادت را انجام داده اید یا خیر. راحت ترین روش این کار تهیه یک تقویم و علامت زدن روز هایی است که به عادت مورد نظر پایبند بوده اید.تحقیقات نشان داده اند افرادی که پیشرفت اهدافی نظیر کاهش وزن ، ترک سیگار و … را اندازه می گیرند احتمال موفقیت شان بیشتر است.

هر پیروزی کوچک موجب تقویت تمایلات شما خواهد شد.وقتی این سیگنال به ما رسید که در حال پیشرفت هستیم ، انگیزه بیشتری را برای ادامه مسیر خواهیم داشت.

پیگیری و ردیابی عادت باعث می شود به جای نتیجه بر روی پروسه تمرکز کنیم .دیگر تمرکز تان صرفا روی سکس پک نیست بلکه می خواهید مجموعه تلاش هایتان تداوم یابد و به فردی تبدیل شوید که جلسات را از دست نمی دهید.

ردیابی باید به مهمترین عادت های شما محدود شود.بهتر است یک عادت را به طور مداوم رصد کنید تا اینکه ده عادت را جسته و گریخته تحت نظر داشته باشید.هر بار پس از وقوع عادت بلافاصله آن را ثبت کنید  و به محض اینکه رفتارتان تکمیل شد باید آن را بنویسید.

اگر در اجرای عادت وقفه ایجاد شد چکار کنیم؟

ناگزیر در یک مقطع زمانی عادت شما توسط عوامل بیرونی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت .ممکن است بیمار شوید، یک سفر کاری اجباری پیش بیاید یا میهمان برای شما بیاید و …

هر زمان که این اتفاقات غیر مترقبه برای شما پیش آمد یک قانون ساده را به خودتان یاد آوری کنید : هیچ وقت  یک چیز را دوبار از دست نده!

اگر یک روز موفق به اجرای عادت نشدید ، سعی کنید هر چه سریعتر به سراغ آن باز گردید.هر کسی می تواند یک عملکرد بد ، یک ورزش بد یا روز بد در محیط کار خود داشته باشد.اما وقتی آدم های موفق شکست می خورند سریع باز می گردند.شکسته شدن یک عادت مهم نیست به شرطی که خیلی سریع به مسیر برگردید.

 

اگر در اجرای عادت ضعیف بودیم چکار کنیم؟

حتی اگر نتوانسید یک عادت را با کیفیت مد نظرتان انجام دهید باز هم به آن پایبند بمانید.مشکل اشتباه نکردن نیست ، مشکل این جاست که فکر می کنید اگر کاری را به درستی انجام نمی دهید پس اصلا نباید به سراغ آن بروید.چرخه همه یا هیچ در زمینه تغییر رفتار  ، پرتگاهی هست که می تواند عادت هایتان را از مسیر خارج کند.

هیچ وقت صفر را انتخاب نکنید

 

اگر حس و حال انجام عادت را نداشتیم چکار کنیم؟

از آن شخصیت هایی باشید که هیچ جلسه ورزشی را از دست نمی دهند ، وقتی حس خوبی دارید تمرین کردن آسان است ، اما باید آن زمانی که حس و حال درستی ندارید به میدان بیایید. حتی اگر عملکردتان مطابق انتظار خودتان نباشد.آهسته حرکت کردن بهتر  از حرکت نکردن است.برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله راه مقابله با تبلی و اهمال کاری مراجعه کنید.

برای ثبت و ردیابی عادت های خود از سنجه هایی استفاده کنید به شما انگیزه می دهد.اگر عدد روی ترازو به شما انگیزه نمی دهد شاید وقت آن رسیده است که روی سنجه ایی متفاوت تمرکز کنید.

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.