Home / آموزش بازاریابی و فروش / بازاریابی درون گرا

بازاریابی درون گرا

بازاریابی درون گرا چیست؟

بازاریابی درون گرا (inbound marketing) یک استراتژی بازاریابی است که از بسیاری از ابزار بازاریابی کششی مانند بازاریابی محتوا ،وبلاگ ها ،سئو،شبکه های اجتماعی و …استفاده می کند.

در این روش با فراهم کردن اطلاعات مفید و در دسترس قرار دادن آن ها برای مخاطبان توجه آن ها را به سمت شرکت جذب و آن ها را به سمت برندمان ترغیب می کنیم.در مقابل بازاریابی برون گرا (outbound marketing) که که بازاریابان تلاش می کنند مشتری را پیدا کنند بازاریابی درون گرا با بدست آوردن توجه مشتریان باعث می شود که آن ها شرکت را پیدا کنند!
ما در جهان وفور اطلاعات و کمبود توجه زندگی می کنیم و سرعت تولید اطلاعات به شدت در حال افزایش است.خریداران امروزه بسیار قدرتمند شده اند.اینترنت به آن ها این قدرت را داده است که در لحظه بتوانند به اطلاعات جزیی در رابطه با محصولات و قیمت آن ها دسترسی پیدا کنند.

بازاریابی درون گرا بسیار قدرتمند است برای اینکه شما قدرت این را دارید که به مشتری به کمک موتور های جست و جو اطلاعاتی که به آن نیاز دارند ارائه دهید و برای خود در هر قسمت از بازار که برای آن تلاش می کنید اعتبار و شهرت ایجاد کنید.به همین دلیل بازاریابی سنتی بر اساس اجاره توجهی که دیگران ساخته اند (مانند یک برنامه تلوزیونی که بینندگان را به سمت خود جذب کرده است) و وقفه ایجاد کردن در کاری که مشتری در حال انجام آن بوده است، کم تر و کم تر موثر واقع می شود.به طور خلاصه بازاریابی درون گرا توجه مشتریان را به سمت شما جذب می کند و به مشتریان احتمالی کمک می کند در مراحل اولیه تصمیم گیری شما را پیدا کنند که منجر به تاثیر قوی تر بر روی تصمیم های آینده آن ها می شود.

چرا شما به بازاریابی درون گرا برای بقا نیاز دارید؟

بازاریابی درون گرا منافع بسیاری را ارایه می دهد ،زمانی که به طور موثر از آن استفاده کنید می تواند:

  • یک ترجیح برند ایجاد کند و بر روی خرید های آینده تاثیر می گذارد.
  • باعث انتشار مطالب شما در شبکه های اجتماعی شود.
  • به مشتریان اجازه می دهد به طور شبانه روزی بتوانند در رابطه با شما اطلاعات بدست بیاورند.
  • با هزینه کمتر سرنخ های واجد الشرایط برای شما ایجاد می کند.

به عنوان مثال یک محتوای قوی می تواند در کوتاه مدت و بلند مدت برای شما منافع زیادی ارایه کند.محتوای قوی باعث می شود توجه مشتریان احتمالی به سمت وب سایت شما کشیده شود و این فرآیند تا زمانی که آن مطلب در وب سایت شما است ادامه می یابد.آن مطلب هر چه بیشتر به واسطه تکنیک های سئو دیده شود و همین طور در شبکه های اجتماعی منتشر شود ترافیک بیشتری برای شما ایجاد می کند.

عناصر تشکیل دهنده بازاریابی درون گرا

راهکار های بازاریابی درون گرا را نمی توان در چند بخش مستقل تقسیم بندی کرد.بلکه به ترکیبی از این ابزار ها نیاز داریم.اکثر کمپین های بازاریابی درون گرا از ترکیب عناصر زیر ایجاد شده اند :

سئو

بهینه سازی برای موتور های جست و جو جزء جدایی ناپذیر بازاریابی درون گرا است.استفاده درست از آنالیز کلمات کلیدی ،ساختار خوب سایت و دیگر عملیات سئو برای آوردن سایت شما به بالای نتایج موتور های جست و جو ،این اطمینان را ایجاد می کند که محتوای شما توسط مخاطبان شما دیده شود و سرنخ های درست را برای شما ایجاد می کند.

محتوا

محتوا مهمترین عنصر و ستون فقرات بازاریابی درون گرا می باشد.شما باید بنا بر نیاز مخاطبان خود محتوای با کیفیت تولید کنید تا بتوانید به سوالات آن ها پاسخ دهید و نیاز های آن ها را برآورده سازی کنید.در سئو عبارت : محتوا پادشاه است ، وجود دارد.بدون محتوای با کیفیت ، ترافیک به سمت سایت شما نمی آید.

شبکه های اجتماعی

با گسترش فوق العاده شبکه های اجتماعی ،شما نمی توانید از اجتماعات آن لاین مثل فیس بوک،تویتر،اینستاگرام و … چشم پوشی کنید.

رویداد های زنده و وبینار ها

بازاریابی درون گرا را با استفاده از رویداد های آن لاین و وبینار ها به سطح بالاتری ارتقا دهید.

و در نهایت شما می توانید از عناصر دیگر مثل ویدئو ها،کتاب های الکترونیکی،خبرنامه ها ،سخنرانی های عمومی و … استفاده کنید.هر فرصت برای انتشار محتوا یک فرصت خوب برای تمرین بازاریابی درون گرا است.

چگونه برای موفقیت در بازاریابی درون گرا برنامه ریزی کنیم ؟

در بازاریابی درون گرا هر چقدر بیشتر سرمایه گذاری کنید بازدهی شما بالاتر خواهد بود.تولید محتوا های فوق العاده بیشتر نیاز به هوش دارد تا بودجه.شما باید از مغز و هوش خود بیشتر استفاده کنید.

مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و هر چه می توانید در رابطه با آن ها اطلاعات جمع کنید.شما بدون اینکه مخاطب هدف خود را بشناسید نمی توانید در رابطه با آن ها اطلاعات جمع کنید.
داستان منحصر به فرد خود را مشخص کنید.مخاطبان چرا باید به شما گوش کنند؟
نحوه ارایه خود را مشخص کنید.آیا شما بلاگ می کنید؟از شبکه های اجتماعی مثل تویتر و فیس بوک استفاده می کنید؟
برای بازاریابی درون گرای خود زمان بندی و آن را اجرا کنید.
تولید اطلاعات تازه و مرتبط به طور پیوسته بسیار مهم است.به یاد داشته باشید که محتوای شما باید روی مشتری تمرکز کند و نه روی کسب و کار شما.

نوشته و ترجمه : احسان نصیری

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.