تهیه بانک اطلاعات مشتریان فعلی و بالقوه

آموزش بازاریابی|آموزش فروش|مدرس بازاریابی و فروش customer-centric-e1434713926638 تهیه بانک اطلاعات مشتریان فعلی و بالقوه

هنگامی که به عنوان مشاور بازاریابی وارد بسیاری از شرکت ها می شوم از آن ها می پرسم چه تعداد مشتری دارید؟اکثرا به طور دقیق نمی دانند و عددی حدودی به من می دهند.زمانی که مشتری های آن ها را لیست می کنیم و بانک اطلاعات مشتریان آن ها را تهیه می کنیم، می بینیم عدد واقعی بسیار کمتر از آنچه که آن ها حدس می زده اند بوده است.

برای شروع یک رژیم غذایی می خواهیم برنامه ریزی کنیم اولین کاری که انجام می دهیم این است که بر روی ترازو رفته و وزن خود را اندازه می گیریم و بعد براساس میزان اضافه وزنی که داریم برنامه غذایی خود را مشخص می کنیم.و به همین صورت اگر بخواهیم برای افزایش فروش کسب وکار خود برنامه ریزی کنیم در درجه اول باید از وضعیت فعلی مشتریان خود آگاه باشیم. .شما چند مشتری ثابت دارید؟آیا اطلاعات آن ها را دارید؟ اگر جوابتان بله است این اطلاعات را به چه صورتی نگه داری می کنید؟ در داخل  سررسید تان ؟…

اطلاعات مشتری یکی از بزرگترین دارایی های نا مشهود کسب وکار می باشد.باید آن ها را به صورت یکپارچه و منظم در بیاورید و دایم آن ها را به روز کنید.

برای تهیه بانک اطلاعات مشتریان می توانید از نرم افزار اکسل کمک بگیرید.یک جدول تهیه کنید که دارای ستون هایی به شرح زیر باشد:

نام و فامیل مشتری،نام شرکت،تلفن،فکس،تلفن همراه ،آدرس و توضیحات.(این داده ها بنا به نوع کسب وکار می تواند تغییراتی داشته باشد.)

آموزش بازاریابی|آموزش فروش|مدرس بازاریابی و فروش customer-centric-e1434713926638 تهیه بانک اطلاعات مشتریان فعلی و بالقوه  آموزش بازاریابی|آموزش فروش|مدرس بازاریابی و فروش aa تهیه بانک اطلاعات مشتریان فعلی و بالقوه

با استفاده از یادداشت ها و فاکتور هایتان بانک اطلاعات مشتریان خود را تکمیل کنید و با اضافه شدن هر مشتری این فایل را به روز  کنید.(می توانید یک فرم کاغذی آماده کنید و به هر مشتری که از شما خرید می کند بدهید و از او بخواهید آن را تکمیل کند.) خوب به همین سادگی می توان برآورد دقیقی از تعداد مشتری های خود داشته باشید.

شما می توانید در تماس هایی که با مشتریانتان دارید اطلاعات دریافتی و نکته های مهم را در قسمت توضیحات بنویسید که برای  پیگیری های بعدی کمک شایانی به شما می کند.

از سوی دیگر می توانید نام  وشماره تلفن همراه این مشتریانتان را وارد پنل اس ام کنید و به مناسبت های مختلف به آن ها اس ام اس بزنید و اطلاع رسانی کنید.( درباره بازاریاب اس ام اس درآینده یک مقاله جامع در سایت قرار می دهم.)

در نظر داشته باشید مهمترین ماموریت شما به عنوان یک فروشنده حرفه ایی در درجه اول حفظ و نگه داری مشتریان فعلی تان می باشد.(هزینه بدست آوردن یک مشتری جدید حداقل پنج برابر حفظ مشتری فعلی می باشد.)

با مشتریان خود ارتباط داشته باشید حتی اگرخرید نمی کنند! از دل برفت هر آنکه از دیده برفت!!! به مناسبت های مختلف به آن ها تبریک یا تسلیت بگویید.تخفیفات ،محصولات جدید و یا هر اتفاق مهم دیگر در داخل کسب و کارتان را با آن ها در میان بگذارید.با استفاده از این روش ساده می توانید فروش خود را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.