Home / آموزش بازاریابی و فروش / موفقیت در کسب و کار

موفقیت در کسب و کار

برای موفقیت در کسب و کار یکی از نکات اساسی در انتخاب یک شغل توانمندی فرد در آن است.تعداد بسیار زیادی از کسب و کار ها را می بینیم که در سال های اول فعالیت خود شکست می خورند.دلیل آن چیست؟ یکی از اصلی ترین دلایل آن این است که فردی که کسب و کار را راه اندازی کرده است تجربه زیادی در آن حوزه ندارد و صرفا بر اساس یکسری شنیده ها وارد آن شده.بسیاری از شغل ها از بیرون جذاب به نظر می رسند اما زمانی که فرد وارد آن ها می شود با چالش هایی مواجه می شود که هرگز فکر آن ها را نمی کرده است.

چه شغلی را انتخاب کنم؟ آیا فلان شغل خوب است؟ نظر شما در رابطه با شغل …چی هست؟

توصیه های که من برای موفقیت در کسب و کار دارم :

بر روی دارایی ها و داشته های خود سرمایه گذاری کنید.

کیست آن که صد گوسفند داشته باشد و یکی از آن گوسفند ها گم شود و او آن نود و نه را وا نگذارد و به دنبال آن گم شده نرود! /انجیل لوقا

فهرستی از توانمندی ها و دارایی های خود را بنویسید.سعی کنید هر چه که به ذهنتان می آید یادداشت کنید.به عنوان مثال من یک خط موبایل دارم.یک موتور سیکلت دارم،دو نفر دوست دارم که در حوزه مواد غذایی فعالیت می کنند(دقت کنید دارایی فقط دارایی مالی نیست،روابط انسانی خیلی اوقات از دارایی های مالی مهم تر هستند!) و ……

به جای اینکه دنبال نداشته ها بروید ببینید چه داشته های دارید و از آن ها چه استفاده ای می توانید بکنید.

برای موفقیت در کسب و کار قبل از انتخاب هر شغلی مدتی در آن شاگردی کنید!

بله شاگردی کنید.اگر می خواهید بزرگی کنید ابتدا باید در برابر بزرگان سر خم کنید و از آن ها بیاموزید.وارد چه حوزه شغلی می خواهید شوید؟ فردی را پیدا کنید که در آن حوزه به موفقیت رسیده باشد.به سراغ او بروید و برای او کار کنید.وقتی که برای کسی کار می کنید با سرعت فوق العاده بالایی تجارب ارزشمندی پیدا می کنید که شاید در آینده نداشتن هر یک از آن ها باعث شکست کسب و کار شما می شد! در زمان کار کردن برای دیگران شما با چالش های آن شغل آشنا می شوید ،تامین کنندگان مواد اولیه را می شناسید ،با بازار ها، مشتریان و رقبا آشنا می شوید و برای خود اعتبار کسب می کنید.حداقل شش ماه در آن حوزه ایی که می خواهید کار راه اندازی کنید، فعالیت کنید و بعد در صورتی که احساس کردید واقعا به توانمندی رسیده اید کار خود را شروع کنید.

قبل از تولید محصول،حداقل شش ماه آن محصول را در بازار بفروشید.

هدف تولید فروش است و تولید بدون فروش یعنی زباله!بسیاری از افراد می روند به اصطلاح شاگردی می کنند و به فرآیند تولید کاملا مسلط می شوند اما از یک چیز غافلند و آن بازار می باشد.دانش بازاریابی می گوید به جای اینکه تولید کنید و بعد به دنبال مشتری یابی بروید ابتدا مشتری را بیابید و برای آن تولید کنید.

زندگی افراد با سابقه در آن شغل را بررسی کنید.

اگر می خواهید جنبه مالی کاری را بررسی کنید افرادی را بیابید که سال های طولانی در آن شغل در حال فعالیت می باشند.به عنوان مثال اگر می خواهید وارد کار تاکسی شوید بروید افرادی را پیدا کنید که ده سال هست در این زمینه فعالیت دارند.جایگاه و وضعیت مالی آن ها  را بررسی کنید آیا مطلوب شما هست یا نه؟گاهی اوقات ممکن است در یک نگاه از بیرون ،درآمد های شغل کاملا با واقعیت متفاوت باشد.با بررسی وضعیت افرادی که در حوزه مورد نظر  شما فعال هستند می توانید به تخمین بهتری دست یابید.

با افراد موفق در آن حوزه مشورت کنید.

در هر حوزه ایی که می خواهید فعالیت کنید ،افراد موفق در آن حوزه را بیابید و با آن ها مشورت کنید و از آن ها راهنمایی بگیرید.به عنوان مثال اگر می خواهید وارد حوزه تولید قارچ شوید افرادی را بیابید که در این شغل به موفقیت های چشم گیر رسیده اند ،با آن ها مشورت کنید.اگر می خواهید زمینه آموزش کامپیوتر فعالیت کنید ،آموزشگاه داران موفق را بیابید و از آن ها راهنمایی بگیرید.دقت کنید با افراد موفق آن زمینه مشورت کنید و نه سایر زمینه ها.اگر می خواهید کارخانه تولید پروفیل upvc راه اندازی کنید کسی که آموزشگاه کامپیوتر موفق دارد الزاما نمی تواند مشاور خوبی برای شما باشد.

از مشاوران زبده بهره بگیرید.

پیش از شروع کار و در حین فعالیت با یک مشاور بازاریابی ،یک مشاور مالی و یک مشاور مدیریت و منابع انسانی مشورت کنید.شما با مشورت کردن با مشاوران از تجربه و دانش آن ها بهره می گیرید و شانس موفقیت خود را بالاتر می برید.

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.