Home / آموزش بازاریابی و فروش / تعیین پورسانت بازاریاب و کارشناس فروش

تعیین پورسانت بازاریاب و کارشناس فروش

جهت تعیین میزان پورسانت بازاریاب و کارشناس فروش به نکات زیر توجه کنید :

پورسانت بازاریاب

۱)قیمت محصول:

قیمت برخی از محصولات بسیار بالاست،بطوری که در نظر گرفتن حتی ۱ درصد پورسانت  مبلغ بالا و سنگینی می شود.مثل اتوموبیل های گران قیمت.یا ممکن است در هر بار فروش مبلغ بالایی معامله می شود مثل پروفیل یو پی وی سی یا آهن .معمولا در این گونه موارد درصد پورسانت پایین تر است.

۲)تخصص مورد نیاز برای فروش محصول:

برخی از محصولات به تخصص و دانش بالایی برای فروش نیاز دارند مثل برخی از تجهیزات پزشکی.طبیعتا هرکسی این دانش را ندارد و به طور معمول باید پورسانت و درآمد بالاتری نصیب ویزیتور بشود.

 

۳)مدت زمان لازم برای فروش:

برخی محصولات هستند که فروش آن ها محدود می باشد و زمان زیادی می برد.مثل بعضی از دستگاه ها و تجهیزات صنعتی.حتی ممکن است یک عدد از آن ها در سال بفروش برود.ترکیب حقوق ثابت و پورسانت باید به گونه ای باشد که کفاف هزینه های زندگی ویزیتور را بدهد.

۴)نوع فروش:

برخی فروش ها نقدی هستند و برخی به صورت چک. ویزیتوری که بتواند نقدی بفروشد و شرکت را دچار چک و دردسر های آن نکند طبیعتا باید پورسانت بالاتری دریافت کند.

۵)سوخت چک:

پاس نشدن چک و به اصطلاح سوختن آن به عهده چه کسی است؟ اگر به عهده ویزیتور باشد،پورسانت بالاتری باید بگیرد.در صورتی که می خواهید سوخت چک را بر عهده بازاریاب بگذارید باید از نظر قانونی یک سقف اعتبار برای هر مشتری تعیین کنید و در صورتی که بازاریاب بالای آن حد از مشتری چک گرفت مسولیت سوخت آن با خودش هست.

۶)هزینه های فروش:

یک ویزیتور به طور معمول هزینه های خاص خودش را دارد مثل: هزینه های رفت و آمد،هزینه غذا،هتل،تلفن و حتی تبلیغات.بسته به اینکه این هزینه ها به عهده شرکت باشد یا ویزیتور،درصد پورسانت متفاوت است.

۷)ویزیتور حضوری یا سیار:

برخی از فروش ها به صورت تلفنی است مثل آگهی های روزنامه ای و برخی دیگر لاجرم به صورت حضوری باید باشد.فروشنده ای که رنج سفر را به جان می خرد باید پورسانت بالاتری دریافت کند.

۸)شهری که ویزیتور در آن زندگی می کند:

پایه حقوق ها برای شهرهای مختلف متفاوت است.کسی که در تهران زندگی می کند هزینه های بالاتری نسبت به کسی که در کرمانشاه زندگی می کند دارد و باید پورسانت بالاتری دریافت کند.

۹)حقوق ثابت :

ویزیتوری که حقوق ثابت بالاتری دریافت می کند ،پورسانت پایین تری طبیعتا باید بگیرد.

۱۰)تجربه ویزیتور:

معمولا ویزیتور های باسابقه و قدرت مند در شرکتی مشغول به کار هستند.برای جذب این گونه افراد باید درصد پورسانت بازاریاب بالاتر باشد، تا ترغیب شوند با شما همکاری کنند.

فرمول تقریبی برای تعیین درصد پورسانت بازاریاب (ویزیتور):

قدم اول ) با توجه به موارد بالا مشخص کنید حقوق متوسط ماهانه کارشناس فروش شما چقدر باید باشد.

قدم دوم)تخمین بزنید در طول یک ماه یک ویزیتور معمولی به طور متوسط چند عدد محصول و با چه حجم ریالی چقدر می تواند بفروشد؟

قدم سوم)با در نظر گرفتن مبلغ حقوق ثابت ، پورسانت را طوری تعیین کنید که حقوق متوسط کارشناس بدست بیاید.

جهت اطلاعات بیشتر می توانید کتاب روش جذب و استخدام کارشناس فروش را با کلیک روی بنر زیر خریداری نمایید.

استخدام بازاریاب

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.