Home / بهبود زندگی / چگونه حوزه ایی که احتمال موفقیت ما در آن بیشتر است بیابیم؟

چگونه حوزه ایی که احتمال موفقیت ما در آن بیشتر است بیابیم؟

هوش و استعداد

هر یک از ما انسان ها با ژنتیک و استعداد های خاص خود زاده می شویم ، این استعداد ها برای ما در مواجه با محیط اطراف در برخی موقعیت ها مزیت و در برخی اوقات مانع  به وجود می آورند.رمز بیشنه سازی احتمال موفقیت این است که حوزه درستی را برای فعالیت و رقابت انتخاب کنید.این حوزه باید در راستای استعداد ها و توانایی های شما باشد.

افرادی که در صدر هر حوزه رقابتی هستند نه تنها به خوبی تعلیم دیده اند ، بلکه از نظر استعداد هایشان با کار خود تناسب دارند.به همین دلیل اگر می خواهید واقعا موفق شوید باید حوزه رقابتی خود را به شکل صحیح انتخاب کنید.

ژن ها سرنوشت شما را تعیین نمی کنند بلکه آن ها حوزه های فرصت طلبی و مزیت رقابتی شما را تعیین می کنند.

برای رسیدن به موفقیت باید تلاش هایتان به سمت حوزه هایی معطوف شود که با مهارت های شما همخوانی دارد.عملا نمی توانیم هیچ خصییصه ایی را بیابیم که تحت تاثیر ژن هایمان قرار نگیرد .مجموعه این خصایص زنتیکی در کنار یکدیگر شما را به سمت یک شخصیت بخصوص هدایت می کند.شخصیت مجموعه ایی از ویژگی هاست که در موقعیت های مختلف ثابتند.

اولویت های که در عمق جان ما ریشه دوانده است کاری می کند که اجرای برخی رفتار های معین برای برخی افراد ساده تر  و برای دیگران سخت تر باشد.لزومی ندارد که به خاطر این تفاوت ها شرمسار باشید یا حس عذاب وجدان بگیرید، بلکه باید با آن ها کنار بیایید.

اگر بتوانید حوزه ایی که احتمال موفقیت تان در آن بیشتر است بیابید گام بزرگی در حفظ انگیزه و موفقیت خود بر داشته اید.

افرادی که در یک حوزه بخصوص استعداد دارند به خاطر کار های خوبشان مورد تحسین قرار می گیرند و پاداش هایی ماند ترفیع یا حقوق بالاتر می گیرند که همین امر نه تنها آن ها را خوشحال تر می کند بلکه موجب تحریکشان برای ایجاد کار های با کیفیت تر می شود ، این یک چرخه پیشرفت است.

چگونه حوزه ایی که احتمال موفقیت ما در آن بیشتر است بیابیم؟

رایج ترین راهکار آژمون و خطاست.البته این استراتژی یک مشکل هم دارد ، زندگی کوتاه است! شما وقت ندارید تمام شغل ها را انتخاب کنید یا تمام آلات موسیقی را امتحان کنید.

می توانید این سوالات را از خود بپرسید:

کدام فعالیت ها برای من لذت بخش است و برای دیگران کار به حساب می آید؟ نشانه اینکه فلان وظیفه برای شما ساخته شده است این نیست که عاشق آن وظیفه باشید بلکه باید آن وظیفه را ساده تر از دیگران انجام بدهید و حین اجرایش کمتر عذاب بکشید.

کدام فعالیت ها باعث می شود  زمان از دست شماخارج شود؟  یک وضعیت ذهنی وجود دارد که وقتی بر روی یک وظیفه خاص متمرکز می شوید ، سایر بخش های دنیا از نظرتان محو می شود و زمان از دستتان در می رود.آنقدر غرق کار می شوید که گذشت زمان را نمی فهمید.این فعالیت ها عموما در راستای استعداد های شما قرار دارند.

در کدام بخش می توانید بازده بیشتری نسبت به یک شخص معمولی داشته باشید؟ همه ی افراد حداقل چند حوزه دارند که می توانند با مقداری تلاش در آن ها ،در میان ۲۵ درصد برتر قرار بگیرند.

وقتی نمی توانید با بهتر بودن برنده شوید باید از طریق متفاوت بودن ببرید.

هر قدر بیشتر در یک مهارت بخصوص مسلط شوید عرصه رقابت برای دیگران تنگ تر می شود. در بازاریابی از اسم نیچ مارکتینگ یا بازاریابی گوشه ایی برای ان موضوع استفاده می کنند. بسیاری از بدن ساز ها از یک مچ انداز متوسط قوی تر هستند اما حتی یک بدن ساز عظیم الجثه هم احتمالا در مچ اندازی به آن ها می بازد. زیرا آن فرد توانایی بخصوصی را در این رقابت کسب کرده است.حتی اگر به صورت ذاتی دارای استعداد بالایی نباشید ، غالبا می توانید به بهترین فرد در یک حوزه و دسته ی بسیار تخصصی تبدیل شوید.

ژن ها به گونه ایی نیستند که نیاز به سخت کوشی را از بین ببرند.آن ها می گویند باید در این حوزه ها تلاش کنی ،وقتی نقاط قوت خود را کشف کنیم دیگر می دانیم باید زمان و انرژی خود را کجا صرف کنیم.تا زمانی که به اندازه ی آدم های مورد ستایشتان تلاش نکردید ، هیچ وقت نمی توانید موفقیت آن ها را به شانس و ژنتیک ارتباط دهید.

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.