Home / آموزش مذاکره / با انسان های بی منطق چگونه برخورد کنیم؟

با انسان های بی منطق چگونه برخورد کنیم؟

برای پاسخ گویی به انسان های بی منطق ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و پاسخ گویی را کمی به تاخیر بیندازید. من شخصا تا به حال موقعیتی نبوده که در آن با عصبانیت واکنش داده باشم و بعدا پشیمان نشده باشم.

بی منطق

(( اگر موقع عصبانیت یک لحظه بردباری از خود نشان دهید از صد روز پشیمانی جلو گیری می کنید ))

در زبان انگلیسی کلمه عصبانیت (ANGER) فقط یک حرف کمتر از کلمه خطر (DANGER) است. انسان در زمان عصبانیت همه چیز را از نگاه خودش قضاوت می کید در حالی که در بسیاری از اوقات اگر خودمان را جای طرف مقابل بگذاریم و از دریچه چشم او به جهان نگاه کنیم ممکن است عصبانیت خود را از دست بدهیم و حتی با طرف مقابل همدردی کنیم!

می گویند روزی در آغاز سال نو میلادی مادری با کودک خود بیرون رفته بود ، کودک مرتبا در حال بی تابی و جیغ زدن بوده . مادر هرچه به فرزند خود می گوید آرام باش ، ویترین مغاره ها را ببین چقدر قشنگه ببین همه جا چقدر چراغانی است بر روی او تاثیری نداشت و چیزی از سرو صدای کودک کم نمی کرد .

همین طور که داشتند راه می رفتند مادر می بیند که بند کفش بچه ، باز است.خم می شود بند کفش را ببندد با صحنه غیر منتظره روبرو می شود. ویترین مغازه ها را می بیند که چیزی از داخل آن ها پیدا نیست. دود اگزوز و ماشین ها و  فقط سیاهی و تاریکی … مادر که از زاویه دید کودک به دنیا نگاه می کند تازه متوجه می شود کودک با چه صحنه ایی روبرو است و  به همین خاطر که این چور نارامی می کند.

اگر از روش برخورد مردم خوشت نمی آید می توانی بدون فکر و لحظه ایی صبر واکنش نشان بدهی و یا ابتدا از دریچه چشم طرف مقابل به دنیا نگاه کنی.

زمانی که زاویه دید خود را عوض می کنید ممکن است به طرف مقابل حق بدهید و بدین ترتیب خودت به آرامش خیال دست بیابی.

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که اگر طرف مقابل از عمد این چنین رفتار بدی دارد چه؟ آن گاه باید چکار کنم؟

  1. سعی کن با طرف مقابل تندی نکنی ، اگر شما طرف مقابل را هل بدهی او هم شما را هل می دهد. و مشکل بزرگتر می شود.
  2. به چای آن از طرف مقابل بپرس اسمت چیست؟ وقتی که اسم طرف مقابل را بپرسی طرف مقابل محتاط تر می شود چرا که می داند در برابر رفتار گستاخانه اش مسول است.
  3. حق و حقوق خودت را یادآوری کن.به عنوان مثال اگر وام می خواهی و کارمند بانک با شما همراهی نمی کند می توانی بگویی آقای … من ده سال است در این شعبه حساب دارم و میانگین ماهیانه من … تومان است. من با توجه به امتیازی که دارم تقاضای وام دارم.از شما می خواهم با من همکاری کنید.
  4. مستندات برای خود جمع آوری کن. زمانی که فرد مقابل می بیند شما از او مدرک دارید و این رفتار اشتباه او برایش گران تمام می شود و می توانید از او شکایت کنید احتمال دارد از رفتار خود عقب نشینی کند.

وقتی که فرد روبرو می گوید این کار را انجام نمی دهد و از رفتار اشتباه خود کوتاه نمی آید به او بگویید مساله ایی ندارد ، یک برگه کاغذ به او بدهید و بگویید بنویس من این کار را انجام نمی دهم ! خیلی از افراد وقتی می بینند مجبور به دادن سند هستند و رفتار آن ها خارج از عرف است عقب نشینی می کنند! می توانید برای خود شاهد داشته باشید و از دیگران بخواهید در برابر رفتار آن فرد شاهد شما بشوند. می توانید با تلفن همراه خود فیلم برداری کنید.

جال اگر باز هم  طرف مقابل همراهی نکرد سراغ مدیر را بگیر و با او وارد مذاکره بشو. در نظر داشته باشید وقتی در مورد کارمند زیر دست او صحبت می کنید از الفاظ بی ادبانه استفاده نکنید چه بسا فرد مسول از کارمند خود دفاع کند.مودب و متین موضوع را توضیح بده و از او بخواه مسله را بررسی کند.

زوی برای یک کار اداری به اداره پست باید می رفتم برای آنکه وقت نداشتم و کارم باید انجام می شد برای جلوگیری از هر مساله ایی مستقیم به اداره پست مرکزی اصفهان رفتم که در خیابان نشاط اصفهان بود.

سراغ باجه مربوطه رفتم و از او تقضای فرم کردم.به من گفت امروز دیر آمدی و فرم من تمام شده برو و فردا بیا. گفتم جناب کار من فوری هست و هنوز نیم ساعت به پایان وقت اداری مانده است .من این همه راه آمده ام که کارم انجام شود.باز هم زیر بار نرفت. من دیگر وارد بحث نشدم. گفتم اقا اینجا مسول بازررسی چه کسی هست اتاقش کجاست؟ کارمند بقلی آن مرد با کمی تردید به آن طرف سالن اشاره کرد. من مستقیم رفتم به سراغ اتاق مدیر و در زدم. موضوع را شرح دادم آن مدیر گفت اگر برگه فرم هم تمام شده باشد در داخل انبار موجود است بلند شد و با من پیش باجه مربوطه آمد و گفت از انبار فرم مربوطه را بیاورید و کار این آفا را انجام دهید و آن کارمند مجبور شد با کمال شرمندگی کار من را انجام دهد.

 

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.