Home / بهبود زندگی / تغییر باور ها و هویت

تغییر باور ها و هویت

سه سطح وجود دارد که تغییر می تواند در آن رخ دهد :

  1. خروجی
  2. پروسه
  3. هویت

تغییر هویت و باور ها

۱٫  تغییر در خروجی ها : این سطح به تغییر در نتایج ارتباط دارد مانند کاهش وزن ،انتشار یک کتاب و یا پیروزی در یک مسابقه

۲٫ تغییر پروسه ها : این سطح به تغییر در پروسه ها ارتباط دارد.تمیز کردن میز کار ،انجام مدیتیشن و … اکثر عادت هایی که انجام می دهید به این سطح مربوط می شود.

۳٫ تغییر هویت : این سطح به تغییر در رابطه به باور ها مرتبط می شود ، دیدگاهتان نسبت به خودتان،نسبت به جهان و باور ها و گرایش هایی که دارید.

پس نتایج آن چه هستند که دریافت می کنید ، پروسه ها به آنچه انجام می دهید ربط دارند و هویت آنچه است که بدان باور دارید.

بسیاری از افراد پروسه تغییر رفتارشان را با تمرکز بر آنچه خواهان دست یابی به آن هستند آغاز می کننند.بدین ترتیب به عادت های مبتنی بر نتیجه می رسیم.می توانید به جای آن عادت های مبتنی بر هویت ایجاد کنید.در این رویکرد تمرکز خود را با تمرکز بر شخصیتی که دوست دارید در آینده باشید آغاز می کنید.

اکثر افراد در جست و جو هایشان برای بهبود حتی به تغییر هویت نیز فکر نمی کنند.آن ها صرفا پیش خودشان می گویند می خواهم لاغر شوم (نتیجه) و اگر به این رژیم مقید بمانم .لاغر خواهم شد ( پروسه ). آن ها هدف گذاری می کنند اقداماتی که باید برای رسیدن به آن هدف انجام دهند را در نظر می گیرند بدون اینکه به باور های محرک این اقدامات کاری داشته باشند.آن ها هیچگاه نگاه به خودشان را تغییر نمی دهند و متوجه نمی شوند که هویت قدیمی شان می تواند برنامه های جدیدشان برای تغییر خراب کند.

پشت هر سییستمی از اقدامات سیستمی از باور ها وجود دارد رفتاری که همسو با شخصیت نباشد دوامی نخواهد داشت.

شخصیت های مشهور جهان

اگر هیچ گاه باور های اساسی خود را که منجر به رفتار پیشینتان شد را تغییر ندهید ، به سختی قادر به تغییر عادت ها خواهید بود.تغییر واقعی در رفتار به معنای تغییر در هویت است.امکان دارد به خاطر فلان انگیزه یک عادت را شروع کنید اما تنها در صورتی به آن پایبند خواهید ماند که بخشی از هویتتان شود.

بهبود ها صرفا موقتی خواهند بود ، مگر اینکه به بخشی از هویت شما تبدیل شوند.

  • هدف این نیست که یک کتاب بخوانید،بلکه قرار است کتاب خوان شوید.
  • هدف این نیست که که در ماراتن شرکت کنید ، بلکه قرار است دونده شوید.

رفتار هایی که شما انجام می دهید معمولا بازتابی از هویتتان است ،آن چه انجام می دهید بیانگر شخصیتی است که آگاهانه یا ناخودآگاه به آن باور دارید.وقتی یک شخص به فلان جنبه خاص از هویتش علاقه دارد ،احتمال این که همسو با آن باور عمل کند افزایش خواهد یافت.

وقتی رفتار و هویت شما کاملا هم راستا شوند.دیگر برای تغییر رفتار تلاش نمی کنید.شما صرفا براساس شخصیتی که به آن باور دارید عمل می کنید.عادت های خوب می توانند منطقی به نظر بیایند اما اگر با هویتتان در تضاد باشند نمی توانید آن ها را اجرا کنید.

فرآیند دو مرحله ایی برای تغییر باورها و  هویت

وقتی هر روز تختتان را مرتب می کنید هویت یک شخص منظم را تجلی می بخشید و وقتی هر روز ورزش می کنید هویت یک ورزشکار را.

هر قدر یک رفتار را بیشتر تکرار کنید بیشتر هویت مربوط به آن را تقویت می کنید. وقتی این اقدامات را تکرار می کنید دلایل روی یکدیگر انباشته می شوند و خویشتن بینی تان عوض می شود.هر اقدامی که انجام می دهید یک رای برای تبدیل به شخصیتی است که دوست دارید .هیچ تک اقدامی موجب تحول باور هایتان نخواهد شد اما وقتی همین رای ها تک تک جمع می شوند ،شواهد و اسناد مربوط به هویت جدیدتان ساخته می شود.

عملی ترین راه برای تغییر شخصیتتان تغییر اقداماتی هست که انجام می دهید.

  • هر بار که یک صفحه می نویسید شما یک نویسنده هستید.
  • هر بار که ویالون تمرین می کنید شما یک موزیسین هستید.
  • هر بار که تمرین را شروع می کنید شما یک ورزشکار هستید.

هر تغییر نه تنها نتیجه می دهد بلکه به شما یک مساله بسیار مهم تر می آموزد :

اینکه به خودتان اعتماد کنید ، به این باور می رسید که واقعا می توانید این کار ها را انجام بدهید.البته این موضوع به صورت معکوس هم جواب می دهد هر بار یک عادت بد را انچام می دهید یک رای به نفع آن است.خبر خوب اینجاست که مجموع و برآیند رفتار های شما هویت را شکل می دهد.باید سعی کنید بیشتر عادت های خوب انجام بدهید تا عادت های بد.

برای تغییر هویت یک روش دو مرحله ایی را باید انجام بدهید :

  1. نوع شخصیتی که دوست دارید انتخاب کنید.
  2. با پیروزی های کوچک آن را به خودتان اثبات کنید.

کارتان را از نتایج شروع کنید و ببینید به چه شخصیتی نیاز دارید تا بتوانید به این نتایج برسید.به عنوان مثال از خودتان بپرسید چه شخصیتی می تواند ۲۰ کیلوگرم وزن کم کند ؟چه شخصیتی می تواند یک زبان جدید یاد بگیرد؟

عادت های شما هویتتان را شکل می دهند و هویت شما نیز عادت هایتان را.

باید اجازه بدهید ارزش ها ، اصول و هویت شما این جلقه را کنترل کند نه نتایج تان. باید بدانید می خواهید به چه شخصیتی تبدیل شوید در غیر این صورت جست و جوی شما برای تغییر همچون قایقی بدون سکان است.می توانید هویتی که هم اکنون مد نظرتان است را انتخاب کنید و آن را با عادت های جدیدتان تقویت کنید.

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *