Home / بهبود زندگی / قانون تغییر رفتار

قانون تغییر رفتار

تغییر رفتار
تغییر رفتار و ترک عادت های بد

رفتار های ما براساس دو پارامتر صورت می گیرد : ۱) رنج     ۲)لذت

ما انسان ها می خواهیم همواره از رنج فرار کنیم و به سمت لذت حرکت کنیم.هر کاری که انجام می دهیم ذهن ما لذت آن را روی یک کفه ترازو قرار می دهد و رنج آن را روی کفه دیگر ، هر کدام که سنگین تر باشد بر اساس آن عمل خواهیم کرد.ممکن است ما چند روزی بتوانیم با استفاده از نیروی اراده کاری را انجام دهیم اما مجددا به راه سابق بر می گردیم.خیلی ها را می بینیم تصمیم می گیرند هر روز ورزش کنند ، چند روزی هم این کار را می کنند اما چون احساس عدم لذت و درد رنج دارند این کار را کنار می گذارند.

قانون تغییر رفتار : آن چه لذت بخش باشد تکرار می شود و آنچه نامطبوع  و آمیخته با رنج باشد احتمال تکرار پایین تری دارد.

سوال : چرا باید یک نفر سیگار بکشد وقتی می داند این کار خطر سرطان روده و  ریه را افزایش می دهد؟ چرا باید یک نفر پرخوری کند وقتی این کار خطر چاقی به همراه دارد؟

ذهن ما برای زمان حال ارزش بیشتری نسبت به زمان آینده قایل می شود.پاداشی که همین الان قطعی است ، معمولا بیش از پاداش احتمالی در آینده ارزش دارد.مساله این است که عواقب عادت های بد با تاخیر ظاهر می شوند در حالی که پاداش هایشان آنی ظاهر می شود.

امکان دارد سیگار کشیدن ده سال دیگر شما را بکشد، اما الان استرس شما را کاهش می دهد و وسوسه نیکوتین شما را از بین می برد.پر خوری در دراز مدت ضرر دارد اما در حال حاضر لذت بخش است.

عادت های بد ما معمولا در لحظه حس خوبی به همراه دارد اما نتیجه نهایی آن ها بد به نظر می رسد، اما معمولا کارها و عادت های خوب بلافاصله به ما سودی نمی رسانند.

اگر امروز ورزش کنید شاید سال بعد نتیجه آن را در تناسب اندام ببینید.اگر امروز پس انداز کنید شاید دهه ها بعد و در هنگام بازنشستگی سرمایه کافی داشته باشید.

قانون اصلی تغییر رفتار را می توانیم این گونه بروز رسانی کنیم : (( آنچه پاداش آنی به همراه داشته باشد تکرار خواهد شد آنچه تنبیه آنی داشته باشد مورد اجتناب قرار می گیرد))

اکثر افراد عواید عایدات خوب را می خواهند : اینکه سالم ، دارای بهره وری بالا و در آرامش باشند ، اما به ندرت در لحضات تعیین کننده به این نتایج فکر می کنیم

راهکار : بهترین کار این است که مقداری لذت فوری به عادت هایی که در طولانی مدت بازده دارند  و البته مقداری رنج به عادات نامطلوب اضافه می کنیم.

نکته اساسی در پایبند ماندن به یک عادت این است که حس موفقیت به همراه داشته باشد.حس موفقیت سیگنالی است که می گوید عادت شما جواب داده و تلاش شما ارزش داشته است.برای تقویت یک عادت مطلوب آن را به یک پاداش آنی پیوند بزنید تا جس رضایت را در زمان پایان کار به وجود بیاورد.

پایبندی به عاداتی همچون (( عدم مصرف سیگار )) در این ماه می تواند دشوار باشد .زیرا وقتی آن ساعات خوش سیگار کشیدن را از دست می دهید کاری که می کنید مقاومت در برابر وسوسه هاست و این کار اصلا لذت بخش نیست.

یک راهکار این است که موقعیت را کاملا بچرخانید .باید این اجتناب را معرض دید بگذارید.یک حساب پس انداز باز کنید و نام آن چیزی که می خواهید روی آن بگذارید و مثلا (( حساب سفر اروپا )) پول ذخیره شده را این حساب بریزید.اگر امروز قلیان نکشیدید ۲۰ هزار تومان به این جساب بریزید.

پاداش آنی شما این است که پول های پس انداز شده برای مسافرت را به شکل مشهود ببینید و این موجودی حس خوبی به شما می دهد.به این ترتیب قلیان نکشیدن را برای خود لذت بخش می کنید.

فقط دقت داشته باشید پاداشی که به خود می دهید در راستای هدف خود شما باشد.مثلا اگر بخاطر ورزش کردن یک کاسه بستنی به خودتان بدهید دچار تضاد اهداف می شوید. در عوض می توانید ماساژ را برای خودتان در نظر بگیرید.

خلاصه کلام این که یک عادت باید لذت بخش باشد تا پایدار بماند.تقویت کوچک نظیر صابونی که بوی خوبی دارد یا خمیر دندانی که طعم نعنایش دهان را تاز ه می کند می تواند لذت آنی برای یک عادت ایجاد می کند و زمانی که لذت در میان باشد تغییر ساده است.

معرفی احسان نصیری

مهندس احسان نصیری کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی می باشد.او متخصص آموزش بازاریابی و فروش به صورت کاملا کاربردی است.علایق او بازاریابی ،فروش ، بازاریابی و فروش تلفنی و مدیریت ارتباط با مشتریان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.